Mapa drogowa walut FX – 31.10.2017

Witam, poniżej przedstawiam mapę drogową walut, czyli to, w jakim obecnie cyklu znajdują się poszczególne waluty.


Źródło: opracowanie własne.

Mapa ta pokazuje gdzie najlepiej szukać wejść, na jakich walutach, i które waluty łączyć aby mieć najlepszą możliwą parę walutową do inwestycji. Wiele osób spekuluje na rynku FX nie rozumiejąc tego, co robi, nie rozumiejąc tego gdzie, ani w jaki sposób inwestować aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo sukcesu.

Powyższa mapa nie jest PRAWDĄ OBJAWIONĄ, tzn. że nie jest to przepis na świętego grala. Przykładem może być ostatnia sprzedaż pary eurgbp. Z powyższego wykresu nie wynika aby to była najlepsza para do sprzedaży, dlaczego?

Otóż to, co jest najważniejsze, to ROZUMIENIE tego, jaka jest ogólna sytuacja na rynku, jaki jest popyt, podaż i jakie jest prawdopodobieństwo zmiany w przyszłości. Na to pytanie można odpowiedzieć tylko poprzez rozumienie ogólnej, globalnej sytuacji. W jaki sposób ROZUMIEĆ to, co się robi? Poniżej przedstawiam najważniejsze założenia.


Jakikolwiek PLAN INWESTYCJI, STRATEGIA, powinien obejmować następujące elementy:

  1. Analiza rzeczywistości czyli fundamenty i bieżąca polityka Banku Centralnego – co jest rzeczywistością?
  2. Identyfikacja bieżącej sytuacji – co wie rynek, co robi rynek, co już zdyskontował? (Price Action)
  3. Analiza prawdopodobieństwa przyszłych zmian – jaka będzie przyszła sytuacja na podstawie teraźniejszej sytuacji, czego rynek teraz nie wie lub co ignoruje, a co ma wysokie prawdopodobieństwo wydarzenia się w przyszłości? Do krótkoterminowej spekulacji – co rynek teraz nie widzi (lub co ignoruje), a co ma wysokie prawdopodobieństwo (zmiany) że rynek to zobaczy w najbliższych dniach?
  4. Wyszukanie najlepszych instrumentów do inwestycji na podstawie MISPRICING – dywergencja czyli rzeczywistość vs rynek.
  5. Wyczekanie na najlepszy moment do otwarcia pozycji – AT, timing.

Powyższy schemat to inteligentne, mądre podejście do inwestycji, stosowane m.in. przez fundusze zarządzające kapitałem powyżej 1 mld złotych!

Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnej inwestycji 😉

Dodaj komentarz